• Školský psychológ

• Náplň práce školského psychológa

• Cieľom práce školského psychológa je poskytovať psychologickú, výchovnú, poradenskú a preventívnu starostlivosť žiakom, ich zákonným zástupcom, pedagógom a ďalším pedagogickým zamestnancom školy a to  v oblasti optimalizácie osobnostného, vzdelávacieho a profesijného vývinu žiakov, starostlivosti o rozvoj nadania, eliminovania porúch psychického vývinu a porúch správania.

Náplň práce školskej psychologičky:

Diagnostická - spoznávanie osobnosti žiaka, jeho schopnosti a vlastnosti ; vyhľadávanie nadaných žiakov; základná orientačná diagnostika zameraná na zisťovanie príčin školskej neúspešnosti; identifikovanie porúch správania či učenia a spolu s učiteľmi a ďalšími odbornými zamestnancami podieľanie sa na ich zmiernení.

Intervenčná - vytváranie spolu s učiteľským kolektívom a s inkluzívnym tímom podmienky pre uskutočňovanie pozitívnych zmien v osobnosti žiaka vo vzťahu k rodičom, učiteľom a spolužiakom, ako aj ku škole a školskému učivu; napomáhanie učiteľom a rodičom spracovávať ich postoje a prežívanie, ktoré sa u nich objavujú v súvislosti s určitými prejavmi správania u detí ; pomoc pri riešení situácie či vzťahu medzi učiteľmi, rodičmi a žiakmi; vytváranie intervenčných programov stimulujúcich zdravý osobný rast žiakov.

Preventívna - pozorovanie žiakov v triedach za účelom odhaľovania prípadných problémov, nefungujúcich vzťahov; vytváranie  a realizovanie preventívnych programov podporujúcich zdravý rozvoj osobnosti žiaka a programov prevencie sociálno-patologických javov aj v spolupráci s ostatnými odbornými zamestnancami; realizovanie prieskumov a anonymných ankiet s cieľom zistenia výskytu nežiadúcich javov a skvalitnenia podmienok v škole.

Poradenská – poskytovanie konzultácií rodičom, žiakom a učiteľom ; pomoc žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a ich zapojení do vzdelávacieho procesu v škole.

Pre rodičov:

Školský psychológ sa v rámci realizácie skupinových i individuálnych aktivít stretáva so žiakmi na podnet samotného žiaka, učiteľa alebo rodiča, zákonného zástupcu. V prípade potreby dlhodobej spolupráce so žiakom, školský psychológ kontaktuje zákonného zástupcu žiaka, vyžiada si od neho súhlas, a následne sa stanoví ďalší plán spolupráce so žiakom. Dodržiavanie zákona o ochrane osobných údajov a mlčanlivosti je samozrejmosťou.

Je Vám k dispozícií:

• pri konzultovaní vzdelávacích a výchovných problémov Vašich detí
            • pri hľadaní riešenia v prípade rovesníckych vzťahových problémov
            • pokiaľ ste sa ocitli v ťažkej životnej situácii, ktorá môže ovplyvňovať Vaše dieťa.

Pre žiakov:

Milý žiak/žiačka, neváhaj za mnou prísť, pokiaľ:

• sa chceš porozprávať o niečom, čo Ťa trápi
            • máš problémy s učením
            • máš problémy so sústredením
            • potrebuješ podporu a pomoc pri riešení osobných problémov
            • ťa trápi akýkoľvek problém, s ktorým si nevieš rady
            • sa potrebuješ o niečom porozprávať a ujasniť si niektoré veci a nevieš, komu sa zveriť
            • máš problémy vo vzťahoch so spolužiakmi, s rodičmi či s učiteľom a chceš poradiť, ako vzťahy zlepšiť
            • ťa trápi tréma, strach zo skúšania
            • sa rozhoduješ o Tvojom budúcom povolaní a nevieš, ktorú školu zvoliť
            • Ti niekto ubližuje
            • kamaráta trápi nejaký problém, ty mu chceš pomôcť, ale nevieš ako
            • sa ocitneš v krízovej životnej situácii alebo v akejkoľvek situácii, v ktorej si nevieš dať rady
            • sa chceš v niečom zlepšiť a posunúť vpred či pracovať na sebadôvere, komunikačných zručnostiach, pri zvládaní pocitov úzkosti či neistoty...

Základom spoločných stretnutí je pravidlo mlčanlivosti. U mňa platí, že to, čo si navzájom povieme, čo sa dozvieme, ostane iba  medzi nami. Výnimku tvoria situácie, kedy by okolnosti mohli ohroziť teba či niekoho v tvojom okolí.

Nemám síce čarovný prútik, nie som ani veštkyňa, neviem ani robiť zázraky na počkanie, ale :

viem Ti poskytnúť to najvzácnejšie – čas

mám uši na počúvanie

srdce, ktoré sa zaujíma

iný uhol pohľadu.

Školský psychológ úzko spolupracuje so školskou špeciálnou pedagogičkou, s výchovným poradcom, koordinátorom prevencie a s Centrom pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie s kontaktným poradenským psychológom.

Pri svojej práci sa riadim Etickým kódexom školského psychológa.